Czy zielony dach dalej jest na topie?

Zielony dach nie jest nowością. W Skandynawii dachy bloków były pokrywane darnią lub trawą prawie od zawsze. Od jakiegoś czasu technologia na zdobycie prywatnego kawałka zieleni sławą napawa się także w Polsce. Co ciekawe, zielone dachy dalej są w modzie. A czy inwestycja ta daje jakieś dodatkowe przychody?

Ekstensywny czy intensywny zielony dach?

Inwestorzy decydujący się na owego wariantu zieleń, mają do wyboru dwie opcje – ekstensywny lub intensywny zielony dach. Ten drugi, można by stosownie nazwać słowami zieleńca dachowego, ponieważ właśnie tak mniej więcej wygląda. Obszar jest w najwyższym stopniu wykorzystana. Poza trawnikiem jest również wysoka flora, są drzewa i krzewy. W związku z tym taki dach może pomyślnie sprawować zadanie tradycyjnegoogrodu.
A jeśli chodzi o ekstensywny zielony dach, wygląda on poniekąd w inny sposób. Cechuje go przeważnie mała roślinność – mchy, zioła, rozchodniki itd. Wartością dachów ekstensywnych jest ich lekkość i mniejsza grubość. Stąd nadzwyczajnie sprawdzają się także na dachach, które nie zostały dopasowane do tego celu.

Walory ekstensywnych zielonych dachów

Ekstensywne zielone dachy mają mnóstwo pozytywów. Warto zatem przytoczyć te najlepsze:
1. Są przede wszystkim samoobsługowe, a dlatego nie wymagają dodatkowej pielęgnacji.
2. Rozchodniki oraz trawy stosowane na dachach niezmiernie dobrze dają sobie w trudnych warunkach pogodowych, gdy jest susza czy wiatr.
3. Ekstensywny zielony dach to efektywny i użyteczny sposób na zredukowanie porcji wody opadowej, jaka prosto z dachu spływa do kanalizacji.
4. Taka zieleń usprawnia izolacyjność termiczną domu.
5. Zielony dach w wersji ekstensywnej bardzo dobrze chroni dach przed mocnymi wiatrami, gradobiciem czy odkładającym się śniegiem w czasie zimy.

Czy zielony dach generuje zyski oszczędnościowe?

Popularność ekstensywnych zielonych dachów przez cały czas rośnie. Wypływa to nie tylko z ochoty posiadania choć kawałka zielonej trawy, ale też profitów ekonomicznych, jakie daje. Otóż zielony dach zimą chroni budynek przed utratą ciepła, a w czasie letnim przed zbytnim nagrzewaniem się jego środków. Do tego przedsięwzięcie to przedłuża żywotność pokrycia dachowego 2-3 krotnie. Aż 50% nawierzchni zielonego dachu można uznać za teren biologicznie czynny. To pozwala na odzyskanie połowy miejsca przeznaczonego pod zabudowę. W dodatku zielony dach zdecydowanie podnosi cenę całej nieruchomości.

Zielone dachy są chętnie instalowane nie tylko ze względu na korzyści oszczędnościowe. Są po prostu popularne i niepowtarzalne. To przydatne, bardzo zadbane rozwiązanie. Doskonały rozwiązanie na aranżację zbędnej powierzchni.

Zobacz: greenflor.pl