Fluoryzacja w szkole – profilaktyka próchnicy zębów u dzieci

Dbanie o zęby to w głównej mierze regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celu wykonania przeglądów, ale też codzienne szczotkowanie nitkowanie czy również stosowanie dobrego płynu do higieny jamy ustnej. Warto być świadomym jednak o tym, że efektywnym sposobem w profilaktyce próchnicy u dzieci jest fluoryzacja w szkole. Trzeba zaznaczyć, że jest to zabieg refundowany, choć nie jest obowiązkowy.

Jest to powszechna praktyka, która ma nie tylko i wyłącznie na celu ochronę zębów przed próchnicą u dzieci, ale też posiada walor edukacyjny, ponieważ w trakcie takiego zabiegu dzieci uczą się prawidłowego szczotkowania, ale także dowiadują się więcej na temat tego, w jaki sposób dbać o zęby, ażeby nie doszło do powstania próchnicy. Warto mieć na uwadze też o tym, że fluoryzacja jest bezpieczna, a zatem nie powinniśmy się obawiać o zdrowie naszych dzieci, które przeszły przez ten zabieg.
W jaki sposób przed próchnicą chroni fluoryzacja?
Trzeba rozpocząć od tego, że fluoryzacja w szkole choćby nie jest zabiegiem obowiązkowym, to jest jednak coraz częściej stosowana, jak również jest to refundowana metoda profilaktyki i próchnicy zębów. Musimy uzmysławić sobie, że taka fluoryzacja chroni nasze zęby. Warto być świadomym o tym, że w czasie fluoryzacji uwalniane są jony fluorkowe, które wchodzą w reakcję ze składnikami szkliwa umacniając je przed działaniem niekorzystnych kwasów, które powodują demineralizację szkliwa. Warto wspomnieć również o tym, że fluor ma właściwości bakteriostatyczne. Do powstania próchnicy dochodzi w wyniku aktywności bakterii, które pobierając cukier pochodzący z przyjmowanego przez nas pokarmu, metabolizują go w kwasy, które następnie powodują demineralizację szkliwa, a więc uszkodzenia, które następnie mogą prowadzić do próchnicy. Dlatego też fluoryzacja w szkole jest efektywnym sposobem na to, ażeby zminimalizować ryzyko występowania próchnicy w zębach dzieci. Warto mieć na uwadze również o tym, że próchnica może rozwijać się w szkliwie, a zatem w miejscu, które jest niedostępne dla nas w trakcie szczotkowania czy także nitkowania. Nie powinno zatem być zaskoczeniem, że zabiegi związane z fluoryzacją prowadzoną w szkołach cieszą się wciąż dużą popularnością i uznawane są za ważny element profilaktyki dbania o zęby wśród dzieci.

Polecana strona: fluoryzacja w szkole.