Jednym z największych odkryć medycy w poprzednim wieku były białka rekombinowane za pomocą metody in vitro. Technologia ta przez sporo lat była badana przez naukowców i dopiero w ciągu ostatnich kilkunastu lat udało się odnaleźć sposób na otrzymywanie białek rekombinowanych dość niedrogim kosztem. Uprzednio ich otrzymywanie było niesamowicie kosztownym procesem, dlatego nie posiadały one swojego znaczenie w zwyczajnym zastosowaniu.
Aktualnie leki biologiczne są coraz powszechniej stosowane na całym świecie. Są one oparte przede wszystkim na białkach rekombinowanych. Im bardziej powszechne w medycynie staną się biologiczne lekarstwa, tym większa istnieje szansa na wyleczenie wielu śmiertelnych chorób. Są one również niesamowitą pomocą przy leczeniu niektórych przewlekłych schorzeń, na przykład cukrzycy. Tak de fakto cały czas nie wymyślono wszystkich zastosowań białek rekombinowanych. Naukowcy przewidują, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat znajdzie cię mnóstwo ich ciekawych zastosowań w medycynie , a ponadto w przemyśle.
Obecnie coraz w dodatku przedsiębiorców decyduje się na korzystanie w swojej firmie białek rekombinowanych. Sposobów jest realnie sporo i produkt ten może znacząco wpłynąć na wiele procesów chemicznych. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, na które procesy chemiczna białka rekombinowane będą posiadały największe oddziaływanie. Całkiem prawdopodobne, że okaże się, że w waszej firmie produkt ten może zostać idealnie użyty przy etapie produkcji. Obecnie pozyskiwanie białka rekombinowane dla przemysłu są dosyć tanim produktem. Ich dodanie do procesu produkcji nie zwiększy całościowego kosztu, ale w dużym stopniu go zmniejszy. To już nie są te same białka rekombinowane, które były wytwarzane kilkadziesiąt lat temu. W teraźniejszych czas produkcja tych białek dla przemysłu jest o wiele tańsza. Produkt ten jest zatem coraz częściej wykorzystywany przez przedsiębiorstwa przemysłowego. Z każdym rokiem ich znaczenie dla przemysłu na pewno będzie coraz większe i staną się nieodzownym elementem w wielu firmach.
Zobacz: Inżynieria białek.